Зимові свята

В народі говорять: “Зима прийшла і празничків привела”. І дійсно: взимку майже щодня – свято. Зимові свята починаються 4 грудня зі свята Введення в храм Пресвятої Богородиці, «коли вводиться літо у зиму». Цей день віщує, яким буде наступний рік: урожайним чи ні, посушливим чи дощовим. З цього дня у хліборобському розумінні починає спочивати земля, яку не можна копати лопатою аж до Благовіщення (7 квітня). Обряди зимового циклу пов’язані не тільки з періодом очікування весни як часу сівби, а й з давніми міфами про народження Всесвіту.

У зимовому циклі простежується двочастинна структура давньої обрядовості: зустріч – проводи. Зустріччю предків на Свят-вечір розпочинався період найважливіших зимових свят – Різдвяні свята, котрі закінчувалися проводами на Водохреща. Різдвяний цикл свят був пов’язаний із відродженням нового сонця, яке відтоді починає щораз вище підноситися і тепліше пригрівати. У ньому було найбільше обрядових дійств, якиминамагалися забезпечити здоров’я, щастя і достаток; багато з них також було спрямовано на вшанування покійних предків. У цей період українці колядували та щедрували – співали ритуальних пісень-побажань господарям осель та їхнім домочадцям.

Умовно завершував зимовий цикл святкових дат, за сучасним церковним календарем, день Петра Вериги(29 січня). З ним народне повір’я пов’язувало прикмети, за якими визначали настання весни, передбачали, яке буде літо.

4 грудня – Введення, або “Третя Пречиста”
7 грудня – “Катерини”
13 грудня – Ворожіння та вечорниці на Андрія
14 грудня – “Наума”
17 грудня – “Варвари”
18 грудня – “Сави”
19 грудня – День святого Миколая
22 грудня – День святої Анни
25 грудня – “Спиридона Сонцеворота”
1 січня – Новий рік
2 січня – День святого Гната
6 січня – Святий вечір (Навечір’я Різдва Христового)
7 січня – Різдво Христове
13 січня – Щедрий Вечір та свято Маланки
14 січня – Новий Рік за старим стилем, або свято Василя
18 січня – “Голодна кутя” або Другий Свят-вечір
19 січня – Водохреща або Йордан
20 січня – Івана Хрестителя
21 січня – Різдвяний день
21 січня (2013) – Святий понеділок
29 січня – Петра Вериги