Літні свята

Літній цикл свят, як і весняний, був заповнений хліборобськими турботами, доглядом за посівами, але не мав чітко окреслених меж. За народними прикметами, його початок визначали останніми днями квітня. За іншими спостереженнями, початок літа пов’язували з періодом, коли на дубах з’являлося листя. Якщо до дня Теодора (29 травня) дуби добре зазеленіли, то й літо мало бути врожайним.

В основі літнього обрядового циклу лежить культ рослинності та магія заклинання майбутнього врожаю,культ сонця та культ померлих. Він включає такі основні свята: Зелені свята (Трійцю), Купайла (Івана Купала), Петрів день (святих Петра та Павла) та призабуті нині свята Лади, Ярила, Громові свята.

З-поміж урочистостей літнього обрядового циклу найважливішими були Зелені свята, які не мають точно визначеної дати, а випадають через сім тижнів після Великодня.

Закінчувався літній цикл днем святої Мокрини, у народі ще кажуть: “Свята Мокрина осінь приносить”.

У рештках обрядових дійств, розпорошених по «громових святах», годі дійти первісної суті давніх святкувань наших предків, і лише в Зелених святах і купальському торжестві збережено ядро прадавньої обрядовості літнього циклу.

16 червня (2014) – Заговини на Петрівку
25 червня – День Онуфрія Великого
5 травня – Ляля, або Красна гірка
6 травня – День святого Юрія
21-27 квітня (2014) – Проводи
23 травня – “Симонове зело”
22 травня – День святого Миколи Чудотворця
15 травня (2014) – Рахманський Великдень
20-23 червня (2013) – Зелені свята
7 липня – Івана Купала
12 липня – Петра і Павла
1 серпня – День святої Мокрини
Петрівка – на хліб голодівка